براساس گزارش مرکز تحقیقاتی Pew، این روزها خوانندگان، اخبار اینترنت را به روزنامه ترجیح می‌دهند و اکنون اینترنت در این زمینه از روزنامه‌های کاغذی پیشی گرفته است. 

تنها تلویزیون است که هنوز طرفداران بیشتری دارد. مطالعات نشان می‌دهد که در حدود 70 درصد از ساکنان آمریکا، اخبار داخلی و خارجی را در این جعبه‌ی محبوب می‌بینند. 

در حدود 40 درصد از این افراد اخبار را در اینترنت دنبال می‌کنند. در خور توجه آن که تعداد افرادی که خبرها را در اینترنت می‌خوانند رو به افزایش بوده و این آمار از سال 2007 تا کنون در حدود 16 درصد افزایش یافته است. اکنون تنها 35 درصد از افراد روزنامه را به عنوان منبع خبری اصلی انتخاب می‌کنند. 

این نخستین بار است که اینترنت از روزنامه پیشی گرفته و به عنوان منبع اخبار، توجه خوانندگان بیشتری را به خود جلب کرده است. 

59 درصد از جوانان کم‌تر از 30 سال در ایالات متحده، خبرها را در اینترنت می‌خوانند و اخبار آنلاین را منبع اصلی مطلع شدن از وقایع روز می‌دانند. جالب  آن که این رقم در سال 2007 تنها 34 درصد بوده است. در میان این افراد که جوانتر از 30 سال هستند، اینترنت جایگاه ویژه‌یی دارد و تنها 10 درصد از  آنان روزنامه‌های کاغذی را به عنوان منبعی برای با خبر شدن از اخبار انتخاب می‌کنند. 

اما تلویزیون هنوز وسیله‌ی محبوبی است و در تمامی گروه‌های سنی طرفداران خود را دارد. 

اگرچه مطالعات مرکز تحقیقاتی Pew دلایل افزایش استفاده از اینترنت برای خواندن اخبار را مطرح نکرده، برخی از کارشناسان عوامل موثر بر این امر را حدس زده‌اند. دست‌رسی به اخبار آنلاین راحت بوده و می‌توان به سرعت خبر مورد نظر خود را پیدا کرد، می‌توان در تمامی ساعات شبانه روز از اخبار با خبر شد و دیگر نیاز نیست تا ساعت پخش اخبار صبر کرد و یا منتظر انتشار روزنامه بود. 

افزون بر موارد یادشده، Pew اخباری که بیشترین خواننده را داشته نیز مشخص کرده و بخش‌هایی که بیشتر توجه کاربران را به خود جلب کرده را نشان داده است. 

یکی از بخش‌های مورد توجه کاربران بخش اقتصادی است. پس از بحران اقتصادی در ماه سپتامبر، افزون بر 70 درصد از کاربران وب سایت‌های خبری، اخبار صفحه‌‌ی اقتصادی را دنبال کرده‌اند.

هم‌چنین قیمت بنزین یکی از بخش‌های مورد توجه کاربران بوده و 66 درصد از افراد اخبار مرتبط با این موضوع را به دقت دنبال کرده‌اند. پس از آن موضوع انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده قرار داشته که 61 درصد از خوانندگان این اخبار را در اینترنت پیگیری کرده‌اند. 

منبع: News Factor

 


جمعه سیزدهم 10 1387
X